Κυριακή 13 Οκτωβρίου 2024

ΠΑΟΚ mateco – Παναθηναϊκός AKTOR: 93-96

Στις λεπτομέρειες και στα τελευταία λεπτά κρίθηκε ένα μεγάλο παιχνίδι στο άδειο PAOK Sports Arena, με τον ΠΑΟΚ mateco να δίνει μεγάλη μάχη και να χάνει με 93-96 από τον Παναθηναϊκό AKTOR.

Η ομάδα μας έκανε σπουδαίο απέναντι σε μία από τις καλύτερες ομάδες της Ευρώπης και διεκδίκησε ως το τέλος τη νίκη. Είχε το προβάδισμα για τρία περίπου δεκάλεπτα, ήταν μέσα στη διεκδίκηση της νίκης ως το τέλος και έχασε ένα παιχνίδι που θα μπορούσε να είχε κερδίσει. Για μεγάλα σουτ από Grigonis, Grant και Παπαπέτρου έδωσαν ουσιαστικά τη νίκη στους φιλοξενούμενους που είχαν πρώτο σκορ τον Nunn, αλλά βρήκαν λύσεις στα κρίσιμα σημεία από αλλού…
Ο ΠΑΟΚ mateco είχε το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο (22-21) και διατήρησε την πρωτοπορία στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια τυ πρώτου ημιχρόνου (30-25 και 36-32). Nunn και Lessort με 16 και 10 πόντους αντίστοιχα σε αυτό το διάστημα έδωσαν το προβάδισμα (42-44) στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ο ΠΑΟΚ επέβαλε τον ρυθμό του στην τρίτη περίοδο. Η διαφορά έφτασε ακόμη και στους 8 πόντους (70-62) για την ομάδα μας, αλλά οι φιλοξενούμενοι στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου κατάφεραν να ισοφαρίσουν (72-72) και με τρίποντα από Παπαπέτρου και Grigonis προηγήθηκαν 73-78. Ο ΠΑΟΚ mateco κατάφερε να μειώσει στον πόντο (83-84), αλλά Grigonis και Grant έδωσαν ξανά διαφορά 7 πόντων (85-92) στον Παναθηναϊκό. Νέα προσπάθεια για ανατροπή με την διαφορά στο καλάθι (90-92), αλλά ο Grant έγραψε το 90-94 και ουσιαστικά έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 42-44, 70-64, 93-96
ΠΑΟΚ mateco: Henderson 8 (2), Upson 12, Forrester 2, Περσίδης 3 (1), Κατσίβελης 9 (1), Παπαδάκης 9 (3), Bartley 20 (2), Reynolds 20, Kreuser 10 (2).
Παναθηναϊκός AKTOR: Καλαϊτζάκης 2, Brown 2, Σλούκας 4, Παπαπέτρου 7 (1), Grant 9 (1), Nunn 27 (3), Lessort 17, Grigonis 8 (2), Hernangomez 7, Μήτογλου 13.