Κυριακή 6 Οκτωβρίου 2024

Ισόπαλος κόντρα στον Δούκα

Ισόπαλος αναδείχθηκε ο ΠΑΟΚ με τον Δούκα με 23-23, τον οποίον υποδέχτηκε το απόγευμα του Σαββάτου 5 Οκτωβρίου, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Handball Premier.

Πριν από την έναρξη της αναμέτρησης, πραγματοποιήθηκε ενός λεπτού σιγή, στη μνήμη των έξι αδικοχαμένων φίλων του ΠΑΟΚ στα Τέμπη, στις 4 Οκτωβρίου 1999.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο, καθόλη την διάρκεια του, με τις δύο ομάδες να έχουν τα δικά τους καλά διαστήματα. Ο Δούκας ήταν εκείνος που μπήκε καλύτερα, παίρνοντας μικρό προβάδισμα στο πρώτο τέταρτο, 3-6, ωστόσο ο ΠΑΟΚ ανέβασε ρυθμό, βρήκε λύσεις και ισοφάρισε, 8-8. Η καλή εικόνα του ΠΑΟΚ συνεχίστηκε, με τους «ασπρόμαυρους» να παίρνουν το προβάδισμα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια μπροστά με 12-11.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του ΠΑΟΚ διατηρούσαν το προβάδισμά τους, 13-11, το οποίο στη συνέχεια επέκτειναν σε σημαντικό σημείο της αναμέτρησης, 18-15. Σ' εκείνο το σημείο, ο Δικέφαλος κλήθηκε να διαχειριστεί τον τραυματισμό του Χρήστου Τσιγαρίδα, καθώς ο Έλληνας περιφερειακός αποχώρησε από το παιχνίδι υποβασταζόμενος. Στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, οι «ασπρόμαυροι» είχαν το προβάδισμα, 21-19, ωστόσο το παιχνίδι στην τελική ευθεία ισορρόπησε, 22-22. Στο τελευταίο δίλεπτο ο ΠΑΟΚ έπαιξε με παίκτη λιγότερο στην άμυνα, μετά από αυστηρή δίλεπτη στον Τσαμουρίδη. Ο Γκεοργκιέφσκι με όμορφο σουτ έδωσε προβάδισμα 15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, 23-22, ωστόσο ο Δούκας βρήκε γκολ στα τελευταία δευτερόλεπτα, 23-23, σκορ το οποίο ήταν και τελικό.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση της ομάδας του Στέλιου Σεϊρεκίδη είναι προγραμματισμένη για το Σάββατο 12 Οκτωβρίου, εκτός έδρας, κόντρα στον ΑΕΣΧ Πυλαίας.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-4, 3-6, 8-8, 8-9, 12-11 (ημχ.) 13-11, 16-14, 18-15, 21-17, 21-19, 23-23