Κυριακή 27 Οκτωβρίου 2024

Αποχαιρέτησε την Ευρώπη στην «ασπρόμαυρη» Κύπρο

Για τον δεύτερο αγώνα του Round 2 του EHF European Cup, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε, ως τυπικά γηπεδούχος, στην Κύπρο, την Ανόρθωση, γνωρίζοντας την ήττα με 33-37.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά του πρώτου μέρους, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, 5-6. Στο 20' οι αντίπαλοι πήραν μία διαφορά, 9-13, την οποία διατήρησαν στο επόμενο πεντάλεπτο, 12-16. Στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους, οι «ασπρόμαυροι» έβγαλαν αντίδραση, μειώνοντας την διαφορά, με το τελικό σκορ του πρώτου μέρους να είναι 17-19.

Δυναμικά ξεκίνησε στο δεύτερο ημίχρονο ο Δικέφαλος, ο οποίος με σταθερά καλή εμφάνιση, μείωσε σε πρώτη φάση την διαφορά, 22-23, ενώ στη συνέχεια πέρασε και μπροστά, 26-25. Με καλή διαχείριση, οι παίκτες του ΠΑΟΚ διατηρούσαν την διαφορά τους, προσπαθώντας για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα, 26-25. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι «ασπρόμαυροι» έμειναν από δυνάμεις, κάτι το οποίο επέτρεψε στους αντιπάλους να κάνουν την ανατροπή, 29-31, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται στο 33-37.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Στέλιου Σεϊρεκίδη, την Τετάρτη 30 Οκτωβρίου και ώρα 17:30, εκτός έδρας, κόντρα στον Ιωνικό Ν. Φιλαδέλφειας, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Handball Premier.

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Γκίγκοφ, Ζαφείρης, Λαδάκης 2, Τσαμουρίδης 4, Νικολαΐδης 1, Ιωάννου 7, Κουκμίσης Κ. 5, Παπάζογλου, Γκεοργκιέφσκι 3, Κόρμπελ 3, Κουκμίσης Ν. 7, Μπάτζιος 1, Παπαγεωργίου, Τριανταφυλλίδης.