Κυριακή 20 Οκτωβρίου 2024

Με ψυχωμένη εμφάνιση πήρε το τρίποντο στην Σαντορίνη ο ΠΑΟΚ!

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στην Volley League γυναικών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στην Σαντορίνη του ΑΟ Θήρας με 0-3 σετ, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής.

Δυναμικά ξεκίνησε στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ, πιέζοντας την υποδοχή των γηπεδούχων, 4-8. Η διαφορά αυξήθηκε στη συνέχεια, 5-10. Με σταθερά καλή απόδοση, οι «ασπρόμαυρες» διατηρούσαν το προβάδισμα τους, 9-14, το οποίο μάλιστα επέκτειναν σε κομβικό σημείο, 11-17. Στην τελική ευθεία ο ΠΑΟΚ είχε ξεκάθαρο προβάδισμα, 14-22, κατακτώντας το σετ με 15-25, 0-1.

Στο δεύτερο σετ, μπορεί οι γηπεδούχες να ήταν εκείνες που μπήκαν καλύτερα, 6-3, ωστόσο ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση και έφερε το σετ στα ίσια γρήγορα, 9-9. Με Μπάκα ο Δικέφαλος προσπέρασε, 10-11, ωστόσο στη συνέχεια οι αντίπαλες ανάκτησαν το προβάδισμα τους, 17-14. Με Βαν Ντε Βίβερ και Ντρπα ο Δικέφαλος μείωσε, 18-17, ωστόσο με 3-0 σερί η διαφορά αυξήθηκε, 21-17. Σε κομβικό σημείο ο ΠΑΟΚ μπορεί να βρέθηκε πίσω, 23-21, ωστόσο βγάζοντας αντίδραση και χαρακτήρα, ισοφάρισε, 23-23. Παίρνοντας από ένα πόντο η κάθε ομάδα, το σετ οδηγήθηκε σε... παράταση, 24-24. Εκεί, οι «ασπρόμαυρες» ήταν πιο ψύχραιμες, και με 25-27 έκαναν το 0-2.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του τρίτου σετ, με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στο σκορ, 8-8. Η... ισορροπία συνεχίστηκε έως τα μέσα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι, 13-13. Με την Ντρπα να πιέζει από την γραμμή του σερβίς, ο Δικέφαλος πήρε προβάδισμα, 13-16, ωστόσο ένα 4-0 σερί έφερε την ανατροπή. 17-16. Στην τελική ευθεία μπορεί ο ΑΟ Θήρας να είχε προβάδισμα, 23-20, ωστόσο με εκπληκτική «ασπρόμαυρη» αντίδραση, το σκορ ισοφαρίστηκε, 23-23. Όπως και το δεύτερο, έτσι και το τρίτο σετ, οδηγήθηκε σε... παράταση, 24-24. Εκεί, με 0-2 σερί οι παίκτριες του ΠΑΟΚ έκαναν το 24-26, παίρνοντας την «καθαρή» νίκη με 0-3.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Γιάννη Τσαϊρέλη, το Σάββατο 19 Οκτωβρίου και ώρα 19:00, εντός έδρας, κόντρα στην ΑΕΚ, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Volley League γυναικών.