Σάββατο 23 Μαρτίου 2024

Ήττα, ηττα, ήττα

Για την 22η αγωνιστική της Volley League γυναικών, ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στην Αθήνα, όπου και αντιμετώπισε το απόγευμα του Σαββάτου 23 Μαρτίου, την ΑΕΚ, γνωρίζοντας την ήττα με 3-0.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Ντέακ, Πολυνοπούλου, Τσιόγκα, Φανγκ, Κλέπκου, Οικονομίδου και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

«Μουδιασμένα» ξεκίνησαν στο πρώτο σετ οι παίκτριες του ΠΑΟΚ, επιτρέποντας στις γηπεδούχες να πάρουν προβάδισμα, 7-2. Στη συνέχεια, οι «ασπρόμαυρες» ανέβασαν ρυθμό, έβγαλαν αντίδραση, ανατρέποντας άμεσα στο σκορ, 9-12. Ο Δικέφαλος διατήρησε το προβάδισμά του, 10-14, ωστόσο με 5-0 σερί οι γηπεδούχες έκαναν την ανατροπή, 15-14. Με ένα «ασπρόμαυρη αντίδραση» η ανατροπή έγινε, 15-17, ωστόσο με νέο 5-0 οι γηπεδούχες πήραν προβάδισμα, 20-17. Σ' εκείνο το σημείο οι παίκτριες του ΠΑΟΚ προσπάθησαν να επιστρέψουν, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν έγινε, με το 25-21 να διαμορφώνει το 1-0 στα σετ.

Καλύτερος ήταν ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο σετ, ο οποίος πήρε το προβάδισμα στους πρώτους πόντους, 3-6, και το διατήρησε, 5-9. Η διαφορά στη συνέχεια μπορεί να μειώθηκε, 9-11, ωστόσο οι «ασπρόμαυρες» διατηρούσαν το προβάδισμα τους στο σκορ, 12-15. Στα μέσα του σετ το σκορ ισορρόπησε, 15-15, ωστόσο ο Δικέφαλος ανέβασε ρυθμό και πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα, 16-20. Με 4-0 σερί το σκορ ισοφαρίστηκε, 20-20, με τις γηπεδούχες να παίρνουν προβάδισμα στην τελική ευθεία, 23-21. Ο ΠΑΟΚ μείωσε, 23-22, ωστόσο με 2-0 σερί το 25-22 διαμόρφωσε το 2-0 στα σετ.

Στο τρίτο σετ, το πολύ κακό ξεκίνημα του ΠΑΟΚ, επέτρεψε στις γηπεδούχες να πάρουν σημαντικό προβάδισμα από την αρχή, 12-1. Η εικόνα του σετ δεν άλλαξε καθόλη την διάρκεια του, με τον Θάνο Τερζή να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής στις αθλήτριες του. Έτσι, με 25-14 διαμορφώθηκε το τελικό 3-0 στα σετ.