Πέμπτη 17 Μαΐου 2018

Ο ΠΑΟΚ και η προιστορία του με τον Αίαντα.

Ένας από τους δύο πιθανούς αντιπάλους του ΠΑΟΚ, στον πρώτο ζευγάρι αγώνων είναι ο Άγιαξ. Πάμε να κάνουμε μία μικρή αναδρομή. Τη σαιζόν 2010-11 ο ΠΑΟΚ κληρώθηκε με τον Αίαντα για τα προκριματικά του Champions League, πάλεψε, αλλά έπεσε μαχόμενος και έχασε την πρόκριση στις λεπτομέρειες, με το πρώτο παιχνίδι στο Άμστερνταμ να λήγει 1-1. Σκόρερ για την ομάδα μας ο Βλάνταν Ίβιτς(μετέπειτα προπονητής μας, που έφερε το 2017 το Κύπελλο μετά απο 13 χρόνια στον Πύργο τον Λευκό). Στον επαναληπτικό, σε μία Τούμπα ασφυκτικά γεμάτη, ο Άγιαξ απέδρασε, κλέβοντας την πρόκριση με σκορ 3-3 (Σουάρες, Λίντγκρεν και Ντε γιονγκ), σε μία αναμέτρηση που ο ΠΑΟΚ άξιζε την νίκη-πρόκριση. Σκόρερ για την ομάδα μας, οι Βιεϊρίνια, Σαλπιγγίδης και Βλάνταν Ίβιτς. Στο 78ο λεπτό της αναμέτρησηςο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι που θα έφερνε το παιχνίδι στα ίσια και θα είχαμε πάνω από 12 λεπτά για να πάρουμε την νίκη-πρόκριση.Ο Στεκέλενμπουργκ είπε όχι στον Σέρβο επιτελικό μέσο, που από ωραίος, έγινε μοιραίος. Το τελικό 3-3 ήρθε στο 90+ με σκόρερ τον Βλάνταν μετά από ασίστ του Σαλπιγγίδη. Η συνέχεια γνωστή: Θρίαμβος μέσα στην Πόλη. Τον Ιούλιο του 2016 ο ΠΑΟΚ τέθηκε αντιμέτωπος για ακόμη μία φορά, για τα προκριματικά του Champions League, με τον Αίαντα. Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με ένα φοβερό τέρμα του Τζαλμα Κάμπος στο 27ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Ο Άγιαξ πίεσε στην επανάληψη και στο 58ο λεπτό κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Μετά από μία εβδομάδα, στον επαναληπτικό της Θεσσαλονίκης, οι φιλοξενούμενοι έφυγαν νικητές με σκορ 2-1. Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ, Στέφανος Αθανασιάδης άνοιξε το σκορ, έχασε δύο καλές ευκαιρίες για να πάρει η ομάδα μας προβάδισμα δύο γκολ και να βρίσκεται ένα βήμα πιο κοντά στην πρόκριση, αλλά η τύχη ήταν με το μέρος των Ολλανδών. Ο Κλάασεν ισοφάρισε στο 45ο λεπτό σε 1-1(σκορ παράτασης). Κι αποδείχθηκε δήμιος στο 88ο λεπτό με ένα εκπληκτικό σουτ, που έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του. Μία πρόκριση που θα τον οδηγούσε μετέπειτα στον τελικό του Europa League απέναντι στην Μutd. Για ακόμη μία φορά ο ΠΑΟΚ έχασε το όνειρο της συμμετοχής στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση στην έδρα του. Λέτε η τρίτη φορά να είναι και φαρμακερή και να πανηγυρίσουμε πρόκριση απέναντι στον Αγιαξ αν κι εφόσον, ο Δικέφαλος κληρωθεί με τους Ολλανδούς;

Ο ΠΑΟΚ έχει κακή προϊστορία γενικότερα με ολλανδικές ομάδες, καθώς μετράει 6 ήττες, 5 ισοπαλίες και μία μόλις νίκη.

Η ολλανδική ομάδα δαπάνησε 6 εκατομμύρια για να πάρει τον Ζακάρια Λαμπιάντ από την Ουτρέχτη (τη φετινή σεζόν πέτυχε 17 γκολ σε 38 ματς) και 8 περίπου εκατομμύρια για τον Μπαντέ της βελγικής Μαλίν. Από την ομάδα προς το παρόν έχει δρομολογηθεί να αποχωρήσει ο Μιτσέλ Ντικς κι ο Νικ Βιργκέβερ με ελεύθερη μεταγραφή. Οι πληροφορίες λένε ότι θα φύγουν και 4-5 βασικοί ποδοσφαιριστές με τους αντικαταστάτες τους να έρχονται από την πρωταθλήτρια στη δεύτερη κατηγορία, ομάδα Κ20 του Αίαντα.