Παρασκευή 25 Μαΐου 2018

Το σήκωσε και η Παρτιζάν

Αφού κατάφερε να φτάσει δίχως ιδιαίτερη δυσκολία στον τελικό του Κυπέλλου Σερβίας, η Παρτιζάν κατέκτησε την Τετάρτη (23/5) στο γήπεδο «Σουρντούλιτσα» το τρόπαιο κόντρα στην Μλάντοστ με 2-1, ανατρέποντας μάλιστα το σκορ.
Τον… χορό των τερμάτων τον άνοιξε ο Γιάνκο Τουμπάσεβιτς στο 21’, ενώ η απάντηση των «γκρόπαρι» ήρθε δέκα λεπτά αργότερα με τον Μάρκο Γιάνκοβιτς να ισοφαρίζει και τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 1-1.
Στο δεύτερο ημίχρονο, το σύνολο του Μίροσλαβ Τζούκιτς έγινε πιο επιθετικό και κατόρθωσε με έναν γνώριμο μας από τα ελληνικά γήπεδα, τον Σάσα Ζντιέλαρ, ο οποίος αγωνίζεται με τη μορφή δανεισμού από τον Ολυμπιακό στον σύλλογο του Βελιγραδίου, να δώσει στο 62’ το γκολ τίτλου για την Παρτιζάν.
Αυτή είναι η τρίτη διαδοχική χρονιά που οι «ασπρόμαυροι» της Σερβίας κατακτούν το θεσμό του Κυπέλλου, ταυτόχρονα ήταν η πέμπτη συνολικά, «χρυσώνοντας το χάπι» μετά την απώλεια του πρωταθλήματος από τον αιώνιο αντίπαλό τους, Ερυθρό Αστέρα.