Δευτέρα 14 Μαΐου 2018

ΠΑΟΚ-Φάρος 91-51 (Και τώρα ΑΕΚ)

Ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Γυμναστικό Λάρισας Φάρο με 91-51 για την 26η αγωνιστική της Basket League και ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο την κανονική περίοδο του φετινού πρωταθλήματος. Πλέον, ο ΠΑΟΚ επικεντρώνεται στην μάχη των play offs, τα οποία αρχίζουν την Τετάρτη (16/5) και θα τον φέρουν αντιμέτωπο με την ΑΕΚ.
Ο ΠΑΟΚ «καθάρισε» το παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά, καθώς είχε εξαιρετικά ποσοστά από την περιφέρεια στο πρώτο ημίχρονο (10/13), με αποτέλεσμα να πάρει διαφορά 28 πόντων (58-30) με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στην τρίτη περίοδο η διαφορά έφτασε στους 43 πόντους (80-37), με τον ΠΑΟΚ να… ρίχνει ταχύτητα στα τελευταία 15 λεπτά, με αποτέλεσμα να πάρει τελικά τη νίκη με 91-51.
Από την πλευρά του ΠΑΟΚ σκόραραν και οι 12 παίκτες που είχε στη διάθεσή του ο Ηλίας Παπαθεοδώρου, με τον Terran Petteway  να εχει 13 και τους Lucky Jones και Βασίλη Χαραλαμπόπουλο να έχουν από 11.
Δεκάλεπτα: 27-12, 58-30, 80-41, 91-51
ΠΑΟΚ: Petteway 13 (3), Χρυσικόπουλος 6, Krubally 9, Κόνιαρης 7 (1), Τσόχλας 3 (1), Μαργαρίτης 2, Ζάρας 5 (1), Χαραλαμπόπουλος 11 (3), Κατσίβελης 8 (2), Jackson 7, Goss 9 (3), Jones 11 (1)
ΓΛ Φάρος: Balogun 5 (1), Bader, Παπαμακάριος 3 (1), Μαραγκός 9, Μουράτος 5, Διαμαντάκος 3, Schaftenaar 4, Βαβάτσικος 6, Burtt 4, Fenner 8 (2), Παπαντωνίου 4, Keely