Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου 2016

Ο Δικέας καθάρισε την ΑΕΚ στο Κύπελλο

Στην επόμενη φάση η ομάδα της Νέας Ιωνίας μετά την μεγάλη νίκη της
Για δεύτερη φορά την φετινή σεζόν ο ΙΕΚ ΞΥΝΗ κέρδισε την ΑΕΚ, αφού μετά το πρωτάθλημα επιβλήθηκε και για το Κύπελλο με 31-26, παίρνοντας παράλληλα την πρόκριση για τους «8».
Η ομάδα της Νέας Ιωνίας είχε σε καλή ημέρα τον Αλέξη Αλβανό που πέτυχε 12 γκολ με απόλυτη ευστοχία στα πέναλτι (7/7), ενώ μοίρασε και πολλές ασιστ.
Η ΑΕΚ είχε πρόβλημα στην τελική προσπάθεια, χάνοντας πολλά σουτ από τα έξι μέτρα, ενώ οι τερματοφύλακες της δεν βρέθηκαν σε καλή ημέρα.
Ο ΙΕΚ ΞΥΝΗ από την άλλη πλευρά έλεγχε το παιχνίδι από την αρχή και μάλιστα προηγήθηκε με 7 γκολ (6-13) στο 23’. Η ΑΕΚ ψαλίδισε την διαφορά και με κορυφαίο τον Βαμβακά κατάφερε να μειώσει σε 9-13 (25’) και το ημίχρονο έληξε 12-15.
Στις αρχές του δευτέρου μέρους η «Ένωση» έφτασε την διαφορά στο -2 τρεις φορές (15-17 στο 34’, 16-18 στο 35’, 17-19 37’), αλλά δεν κατάφερε να πλησιάσει περισσότερο.
Η ομάδα του Παναγιώτη Ιατρούδη διατήρησε την ψυχραιμία της και βρήκε τις λύσεις στην επίθεση, φτάνοντας στο +4 (17-21) με τον Κεδέρη στο 41:55 και ουσιαστικά «καθάρισε» το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο όταν προηγήθηκε με πέντε γκολ (24-29).
ΑΕΚ- ΙΕΚ ΞΥΝΗ Ν.Ι. 26-31
Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-5, 4-8, 6-11, 8-13, 12-15 (ημχ.), 16-18, 17-20, 19-22, 21-26, 24-28, 26-31
ΑΕΚ (Κώστας Τούτσης): Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 2, Γεωργιάδης 2, Μακρυγιάννης, Νικολαϊδης 6, Κολιούλης, Συγγάρης, Καραστέργιος, Χατσίκας 5, Αντωνιάδης, Βαμβακάς 5, Άντρεγιτς 4, Χόγκας 2, Τσιβρανίδης, Λιάλιος, Αλικάκος.
ΙΕΚ ΞΥΝΗ (Παναγιώτης Ιατρούδης): Τσακνής, Κωστακίδης 1, Καραμπουρνιώτης, Λαδάκης, Αργυράκης, Γκέρτσος, Μελετάκος 1, Μανιουδάκης, Κανδύλας 5, Αλβανός 12, Παπαδιονυσίου 3, Παπακυπριανού 4, Τσιλιμπάρης, Λιόλιος, Χάλαρης 2, Κεδέρης 3.